Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Kamień graniczny
2
 
 
 
 
  ID: 525659

Kapliczka Maryjna Bukowej Góry

Die Kapelle der schmerzhaften Mutter Gottes in der Kolonie Wallisfurth



Budowa
1843
 
Kapliczka Maryjna Bukowej Góry
Położona jest w lesie, dawniej jak sama nazwa wskazuje, bukowym, w pobliżu Praskiego Traktu i wsi Borowina, dziś w obszarze administracyjnym Szczytnej. Zarówno kiedyś jak i dzisiaj jej lokalizację wyznacza skrzyżowanie starych dróg, tzw. Drogi Armatniej przychodzącej z Wolan oraz drogi z Chocieszowa. Jeszcze w okresie międzywojennym wiódł tędy jeden z szlaków pielgrzymkowych prowadzących do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach. Geneza powstania kapliczki ...
Kapliczka Maryjna Bukowej Góry
Położona jest w lesie, dawniej jak sama nazwa wskazuje, bukowym, w pobliżu Praskiego Traktu i wsi Borowina, dziś w obszarze administracyjnym Szczytnej. Zarówno kiedyś jak i dzisiaj jej lokalizację wyznacza skrzyżowanie starych dróg, tzw. Drogi Armatniej przychodzącej z Wolan oraz drogi z Chocieszowa. Jeszcze w okresie międzywojennym wiódł tędy jeden z szlaków pielgrzymkowych prowadzących do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach. Geneza powstania kapliczki kojarzona jest z pewnym, mającym miejsce w tej okolicy, wydarzeniem.
Dawno, dawno temu, jak mówi legenda, pewien mężczyzna zabłądził i złożył przyrzeczenie, że jeśli odnajdzie drogę, to na cześć Matki Boskiej i funduje statuę. Prośba została wysłuchana, a mężczyzna dotrzymał przyrzeczenia. Przez wiele lat figura Maryjna spoczywała na kamiennym cokole. Z biegiem czasu właścicielem działki został Franz Klesse z Wolan, który czuł się zobowiązany wybudować kapliczkę. Ponieważ z zawodu był murarzem, prace budowlane postępowały szybko i w krótkim czasie powstała kapliczka domkowa. Jej dzisiejszy wygląd zasadniczo nie odbiega od pierwotnego. Zbudowana z okolicznego kamienia piaskowcowego, początkowo pokryta gontem, później łupkiem, obecnie blachą. Wnętrze naświetlają dwa małe okienka umiejscowione w dłuższych ścianach. Wnęka ołtarzowa tzw. nisza znajduje się w krótkiej zaokrąglonej ściance, naprzeciw wejścia. Pierwotnie ozdobiona kamienną figurą przedstawiającą postać Matki Bożej. Dostępu do ołtarza ogranicza metalowa, ozdobna krata. Pod oknem, z prawej strony stary, metalowy, stojący świecznik. Drewniane drzwi z kratą zabezpieczają wejścia do wnętrza. Otoczone kamiennym portalem, z kartuszem, w którym dziś nieczytelna data 1843 wskazuje najprawdopodobniej na rok budowy kapliczki. Nad nią litery JRJ. We wnęce szczytowej elewacji wejściowej dawniej znajdował się obraz przedstawiający Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny, obecnie Święta Rodzina. Nad elewacją frontową jedenaście kamiennych stopni, z których trzy zakończone metalowymi krzyżykami. Z okresu budowy zachował się przekaz mówiący jakoby budowniczy Klesse usunął kolumnę, wmurowując ją w przedsionek swojego domu, a figurę wyniósł na strych. Od tego momentu, prawdopodobnie wieczorami ze strychu, można było usłyszeć pieśni Maryjne. Przejęty sytuacją przeniósł figurę do kapliczki. Późniejsi właściciele działki, niejaki Rübartsch, później baronowska rodzina von Falkenhausenów z Wolan nie przejawiali zainteresowania kapliczką, która popadała w ruinę. Koleiny remont miał miejsce dopiero w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Wykonany został przez Augusta Straucha z Borowiny. Później kapliczką opiekowała się jego córka. Kolejny remont miał miejsce prawdopodobnie w 1927 r. Jesienią 1944 r. panna Elizabeth Buhal, nauczycielka ze Szczytnej, planowała również zawieszenie na okolicznych drzewach drogi krzyżowej, lecz konsekwencje zakończenia II wojny światowej pokrzyżowały plany. W początkowym okresie kapliczka podlegała pod parafię św. Jerzego w Szalejowie Górnym. Liczne pielgrzymki wiernych przychodziły zarówno z Szalejow i Wolan. Jednak chyba ze względu na swoje położenie w późniejszym okresie stała się bliższa parafii szczytniańskiej.
Przybyli w okresie powojennym, nowi mieszkańcy Szczytnej, a w szczególności z ulicy Borowina otoczyli kapliczkę opieką, dokonując licznych prac remontowych. Również do dziś przetrwały tradycje odprawiania w kapliczce w miesiącu maju nabożeństw majowych tzw. Majówek. Ostatnią gruntowną renowację przeprowadzono w lecie 2008 r. Bractwo Rycerskie Matki Bożej Królowej pokoju w Szczytnej. W czasie trwania prac renowacyjnych pod wnęką natrafiono na kamień z inskrypcją w języku niemieckim o następującej treści:
DURCH MARIAM FINDEST DEN WEG WELCHER FOLGT DEN HIMMEL / - w wolnym tłumaczeniu
PRZEZ MARYJĘ ZNAJDZIESZ DROGĘ, KTÓRA PROWADZI DO NIEBA

Znaleziono również wyciętą w blasze postać matki Bożej Wambierzyckiej, dawniej umiejscowiona w górnej środkowej części szafki. Obecnie, pośród różnych dewocjonalii, w centralnej części kapliczki dostrzec można postać Matki Bożej Mistycznej z charakterystycznymi, różnokolorowymi różami. Figura została ofiarowana 8.11. 1986 r. przez przedstawicieli autochtonicznej ludności pochodzenia niemieckiego.
Kapliczka, jeszcze dziś jest często odwiedzana przez okolicznych mieszkańców oraz turystów, stanowiąc żywe świadectwo wielopokoleniowego przywiązania okolicznej ludności nawiązujących do tradycji i korzeni chrześcijańskich.
Opracował
M. Halemba
Bractwo Rycerskie MBKP
Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej
(tekst z tablicy znajdującej się wewnątrz kapliczki)
Zdjęcie tablicy - kolega wk.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1930
    komentarze: 1
    Kaplica Matki Boskiej Bolesnej (Grofschoftersch Feierobend, Miedzylesie ...
  • Data: 2007-01-10
    komentarze: 2
    Leśna kapliczka.
  • Data: 2008-02-09
    komentarze: 0
    Wnętrze kapliczki.
  • Data: 2009-03-07
    komentarze: 0
    Leśna kapliczka.
  • Data: 2009-03-07
    komentarze: 0
    Leśna kapliczka -widok od wejścia.
  • Data: 2009-03-07
    komentarze: 0
    Leśna kapliczka.
  • Data: 2009-03-07
    komentarze: 0
    Gmerk z nieczytelną datą 1843 i nią litery JRJ.
  • Data: 2009-03-07
    komentarze: 0
    Drewniane drzwi z kratą zabezpie­czają wejście do wnętrza i kamienna ...
  • Data: 2009-03-07
    komentarze: 0
    Kamień z inskrypcją w języku nie­mieckim o następującej treści: ...
  • Data: 2013-06-20
    komentarze: 0
    Urządzenie otoczenia wskazuje, że odbywają się tu nabożenstwa. ...
  • Data: 2021-04-09
    komentarze: 0
    Kapliczka Maryjna Bukowej Góry